Motor Bobinaj

Elektrik motorlarının akımını taşıyan ve taşıdığı akım kadar manyetik bir alan oluşturan veya bir gerilim oluşturan iletkenlerin hazırlanması, yerine yerleştirilmesi, gereken uç bağlantılarının yapılması gibi işlemlerin türüne bobinaj denir.

Elektrik motorları kaça ayrılırsa, o kadar da bobinaj çeşidi bulunmaktadır. Dolayısıyla su basınçlama sistemlerinde de bobinaj işlemi önemli bir yer tutmaktadır. Bobinaj işleminden önce motorun neden çalışmadığını tespit ederek başladığımız süreç, işaretleme yöntemi ile söküm yapılır. Ardından yeni sargı kalıbı için ölçü alımı ve bobinaj şemasının çıkarılması ile bobinler kesilerek sökülür. Bobinlerin hazırlanmasından sonra sarım işlemine ve ardından bandajlamaya geçilir. Söküm sırasında yapılan işaretlemeye uygun bir şekilde yapılan montaj sonrasında gerilim akım vb. değerlerin ölçümü büyük bir dikkatle yapılır.

Hür Proje olarak su basınçlama sistemleri kurulumunun yanında kurulu sistemlerin de bakımı ve onarım hizmetini yukarıda anlatıldığı gibi titizlikle sunuyor, çeşitli tipteki motorların motor tamiri ve bobinaj sarımı ile yeniden kullanılabilir hale gelmesini sağlıyoruz.